мекотели могат да бъдат интересни за всеки

мекотели могат да бъдат интересни за всеки

мекотели могат да бъдат интересни за всеки

Blog Article



Черупки на морски школки и полжави. Телото на мекотелите е покриено со еднослоен епител, богат со жлездени клетки кои лачат лигава материја.

Текстот е достапен под условите на лиценцата Криејтив комонс Наведи извор-Сподели под исти услови.

Нервната система на безгръбначните като цяло (и по-специално на мекотелите) е много различна от тази на гръбначните животни като риби, птици и бозайници. Някои мекотели, като черупки от бивни и двучерупчести, притежават клъстери от неврони (наречени ганглии), а не истински мозъци, докато мозъците на по-напредналите мекотели като главоноги и коремоноги са обвити около техните хранопроводи, а не изолирани в твърди черепи.

Избягвайте контактните спортове, освен ако не можете да покриете лезиите си.

Хората принадлежим към клас бозайници; октоподите – към клас главоноги. Думата се отнася до странната им анатомия, при която пипалата им са прикрепени директно към едната страна на главата им, докато „торсът“ – торбестата мантия – е прикрепен към другата.

Този слой е сравнително дебел и здрав като придава белия цвят на старите черупки с разрушен конхиолинов слой. Под варовития слой е разположен седефеният или бисерен пласт. Той е образуван от голям слой хоризонтално разположени варовити пластинки, слепени с органично вещество. Седефеният пласт има свойството да иризира поради интерференция на светлината, падаща върху него. Съществуват обаче и видове, черупките на които нямат седефен пласт.

Може също да получите по-големи от средните лезии от мекотели.

Сухоземните охлюви имат къща с черупки. Главоногите са свързани с охлювите и мидите, но се различават от тях по своята анатомия. При някои главоноги в тялото има така наречения скелет, състоящ се от варовик или хитин, която действа като вътрешен скелет

Мекотели с билатерална симетрия. Притежават видоизменен крак във формата на пипала, чийто брой е различен. Черупката е редуцирана значително или напълно липсва, но при наутилусите е чудесно развита.

Тялото на някои видове мекотели е мекотели защитено от силна мивка, понякога има много красиви форми и рисунки.

Това листо, което виждаш да се носи над пясъка, не е листо; то е риба, еволюирала да прилича на листо. Онази малка анемона е морски охлюв, който е еволюирал да прилича на анемона. И навсякъде, където погледнеш, части от пясъка стават и започват да се разхождат наоколо (дребни рачета с черупки с цвета на пясъка) или пък отплуват (писии с пясъчен цвят).

Замислете само колку лесно една просечна домашна мачка, која е навикната да ги бере глувците што скитаат, може да уништи речиси неподвижна колонија полжави.

Схема на действие на радулата. В сиво е радулата, в жълто – одонтофора, в розово – мускули протрактори, в синьо – хранителен субстрат Храносмилателната система започва с уста разположена на главата, предната част на тялото или хобот. Преминава в устна кухина, в която се изливат слюнчените жлези. Продължава в глътка, хранопровод, често гуша, стомах, средно и задно черво (ректум).

, оформя временни структури от тънки израстъци, които създават впечатлението, че животното е просто част от водораслите.

Report this page